top of page

Çocuğun Disiplininde Önemli İpuçları

Çocuğunuzu geç olmadan disipline etmeniz hem onun kendiyle ve çevresiyle uyum içinde yaşaması hem de sizin daha huzurlu hissetmeniz açısından çok önemli. İşte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu...

Çocukların neden limitlere ihtiyacı vardır? Çocuklar, belli sınırlar içinde kendilerini güvende hissederler. Onları kendi hallerine bıraktığınızda bile kendilerini ifade edebilmek için, kendi sınırlarını yaratacaklardır. Oyun oynarken gözlemlerseniz, 20 dakika kural koyarak, 5 dakika ise oyunu oynayarak zamanlarını geçirdiklerini fark edebilirsiniz. Çocuklar için belirlenmiş sınırlar çerçevesinde kendilerini ifade etme yollarını yaratmak, ailenin görevidir. Örneğin, çocuğunuza o anda belirlediğiniz bir kural için seçenek sunmak, kendisini güçlü hissetmesini sağlayacaktır.

Nereden başlamalı? Çocuğunuzun, bebekliğinden itibaren, alışkanlıklar edinmesini sağlayın. Bu durum çocuğunuzun acıktığını, uykusunun geldiğini ve banyo yapması gerektiğini fark etmesini sağlayacaktır. Bir gün, çocuklar için oldukça uzun bir zaman dilimidir. Bu zamanı belli sınırlara bölerseniz sonrası için onlara kontrol hissi ve kişisel disiplin yaratmış olursunuz. Çocuklar yaklaşık 14 aylık olduklarında, sizin isteklerinizle onlarınkiler arasında bir çelişki olduğunu fark etmeye başlarlar. Bu dönem, çocuğun tam da öfke nöbetlerinin ve diğer istenmeyen davranışlarının ortaya çıktığı dönemdir ancak sizden bağımsız olduklarını öğrenmeleri de disiplin açısından önemlidir.

Disiplin Doğru dozda ve belirli ölçüde yaptırımcı bir tavır geliştirebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun ne zaman, nerede ve nasıl davranması gerektiğine dair kanıya varmasına yardımcı olursunuz. “Tamam”, “işte bu”, “aklından bile geçirme” ifadesi verecek bir ses tonu, bakış veya beden dili işinize yarayacaktır. Bu arada, işaret parmağınızı sürekli sallamamanızda yarar var. Aksi takdirde, çocuğunuz size aynı şekilde karşılık verebilir.

18 aylık dönem 18 aylık bir bebeğin burnunu her şeye sokmasının normal olduğunu bilmelisiniz. Bazen hareketlerini can sıkıcı da bulsanız, bu konu bu yaşta disiplin gerektirmez. Küçük çocuklar keşfetmeyi severler ve bu onların “her şeyi yap” dönemidir. Diş macununu yere sıktıklarında veya tuvalet kağıdını israf ettiklerinde mutlaka bir şey öğreniyorlardır. Peki, ebeveyn olarak bu noktada ne yapmalısınız? Doğru yaklaşımı bulmak ve ona uygun davranmak işe yarayacaktır.

Gerçekçi olun Evinizi düzenli tutmak istiyor olsanız da bir süre için istediğiniz gibi olmayacağını bilin. Koltuklarınızı bir örtüyle örtün, sehpanızdaki güzelim vazoyu kaldırın, yıkanabilir perdeler ve halılar (yalnızca kuru temizleme yapılmayan) seçin, banyonun kapısını kapalı tutun (güvenlik açısından önemli), bir paket bebek mendilini de hazır bulundurun.

Çocuğunuz bir şeylere tırmanırken dikkatli olun Çocuklar, kafalarının üzerinde ilginç bir şeyler dönüyor mu görmek için tırmanmaya bayılırlar. Özellikle çocuğunuz tırmanmak üzere sandalye, duvar, kapı ve tırabzanları kullanıyorsa dikkatli olun çünkü düşebilirler.

Evinizin güvenli olduğundan emin olun Sallanan bir ütü veya kettle kablosu ya da minik parmakları davet eden bir priz; hiç farketmez. Çocuğunuz evde dolaşmaya başlar başlamaz evinizi mümkün olduğunca güvenli hale getirmelisiniz.

Yanma noktasına dikkat edin Günün hangi zamanlarının daha zor olduğuyla ilgili gerçekçi olun ve bu zamanları daha verimli kılmak için çabalayın. Çocuğunuz öğle yemeğinden önce çok hareketliyse belki de açtır, bu nedenle yemeği yarım saat önce hazırlayın. Akşamları huzursuz oluyorsa bu yorgunluğa bağlı olabilir ve yatak zamanı gelmiştir.

Başınızın arkasında gözünüz olsun Ebeveyn olarak çocuğunuzun ne zaman yaramazlık yapacağına dair altıncı his oluşturmuş olmalısınız. Çoğu anne, çocukları sessizleştiğinde bir şeyler olacağını tahmin ettiklerini söylüyor. Okan Bal Uzman Psikolojik Danışman ve Aile-Evlilik Terapisti Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin “Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page