top of page

Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken 10 Hayat Dersi

Her anne baba çocuğunu bu karmaşık dünyaya hazır bir şekilde yetiştirmek ister. Bunun için onlara kendi deneyimlerinden bahsederler ve çekebilecekleri zorluklara karşı uyarıda bulunurlar.

İşte her anne babanın çocuklarına verdiği 10 hayat dersi.

İyi arkadaşlıklar emek ister. Arkadaşlara hayatının her evresinde ihtiyacın olacak. En mutlu anlarında da en üzgün onlarında da onlarla beraber olmak isteyeceksin. Fakat bunu sağlayacak iyi arkadaşlıklar kurmak zaman ve emek ister. Onlara vakit ayırmalı, ihtiyaçlarına dikkat etmeli ve gereken ilgiyi göstermelisin ki aynı şekilde onlara verdiklerini sen de alabilesin.

Her istediğini her zaman alamazsın. Yetişkin olunca bazı şeylere ulaşmak daha kolay olsa bile, yine de her zaman her istediğine ulaşamayabilirsin. Her aşık olduğun sana karşılık vermeyebilir veya bazen maddi zorluklar önüne engel koyabilir. Bunun farkında olursan hayal kırıklıklarını azaltırsın, ama yine de denemekten hiç vazgeçme.

Kendini diğerleriyle karşılaştırmak seni sadece mutsuz eder. Hayatında daima senden daha akıllı, daha güzel insanlar olacak. Sendne çok daha değerli veya pahalı şeylere sahip olacaklar. Fakat kendini karşılaştırıp üzmek yerine sahip olduğun şeylere bak. Her insanın da senden farklı olduğunu unutma.

Hayattan zevk almaya çalış. Hayatta hep seni mutlu edecek şeyleri bulmaya çalış. İstediğin zaman yaşamaktan zevk almak o kadar zor değil. Yaptığın işte, yaşadığın şehirde elinde fırsat varken mutlu olmaya çalış.

Pozitif ol. Yaşam senin karşına sürekli olumsuzlukları getirecek. Fakat bu olumsuzluklara çok fazla odaklanırsan yaşamak sana çok zor gelecektir. Bu yüzden en zor koşullarda bile durumun pozitif yanına odaklanmaya çalış.

Hayal kırıklıkları seni mahvetmesin. Öyle zamanlar gelecek ki tüm üzücü şeyler üst üste gelecek. Bir daha hiç gülemeyeceğini düşüneceksin. Fakat bu tip durumlarda ne kadar ayakta kalmaya çalışırsan diğer zorluklara karşı o kadar dirençli olacaksın.

İyilik önemlidir. İyilik sadece senin hayatın değil tüm insanların hayatını daha güzelleşitirir. Etrafındaki insanları mutlu ettikçe sen de mutlu olursun.

Herkese saygılı ol. Saygı konusunda büyük, küçük ayrımı yapma. Her insan saygıyı hak eder, aynı fikirde olmasan onları beğenmesen bile. Özellikle senden farklı olanlara her zaman daha saygılı ol.

Kızgın olduğun zaman konuşmakta acele etme. Öyle anlar gelecek ki çok kızgın olacaksın, sinirleneceksin. İşte bu zamanlarda duygularının etkisine kapılıp insanlarla hemen konuşmaya çalışma. İçindeki fırtınanın biraz da olsun dinmesini bekle.,

Minnet duy. Sahip olduklarının her zaman kıymetini bil ve hep bunun için minnettar ol. Şükran duymak mutlu bir hayatın en önemli parçalarındandır.

Siz kendi çocuğunuza başka hangi hayat dersleri veriyorsunuz?

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page