top of page

Çocuklarda Kardeşi Kıskanma Problemleri

  1. Öncelikle anne ve babaların bu konuda kaygılanmaması ve endişeli davranışlar sergilememesi gerekmektedir. Anne ve babalar çocuklar için model oluşturduğundan onların kaygılı ve endişeli olması durumunda çocuklar da aynı şekilde davranacaktır.

  2. Büyük çocuklar hastaneye geldiğinde yeni doğan bebeği kucaklamak, öpmek gibi hareketlere yöneltmek yerine öncelikle ona sarılın ve sevginizi gösterin.

  3. Büyük çocuklara tanıştırılan yeni doğan bebeklerin tanıştırılma şekli kardeş kıskançlığını önlemek için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda yeni doğan kardeşinden olduğunu söylediğiniz bir hediyeyi ona verebilir, yeni doğan bebek için alınan ihtiyaçlar yanında büyük çocuğunuza da oyuncak ya da farklı hediyeler alarak sürpriz yapabilirsiniz.

  4. Eğer hastanede kalıyorsanız ve büyük çocuğunuz yanınızda değilse her gün onu hastaneden arayarak onunla konuşun. Eğer mümkünse siz hastanede iken bebeği ve sizi ziyaret etmesini sağlayarak yanınızda olmasına izin verin. Ayrıca hastaneye geldiğinde sizin yatıyor olmanız ve tıbbi malzemeleri görmesinin onu endişelendirmemesi için uygun cümlelerle durumu açıklayın.

  5. Kardeşinin uyuduğunu ve sessiz olması gerektiği gibi sözlerle çocuğunuzu kısıtlamayın. Çocuğunuzun yaşantısını ve ne yapması gerektiğini kardeşine göre ayarlamaya çalışmayın.

  6. Kardeşini kıskanmaması için çocuğunuzu olan davranışlarınızı değiştirerek aşırı ilgili ya da hoşgörülü davranmayın. Eski kurallarınızı devam ettirin.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page