top of page

Akıllı Telefonlar Öğrenme Sürecine Zarar Veriyor

ABD’Lİ bilim adamları hayatımızın ‘vazgeçilmez’i olan iPhone’ların öğrenme üzerindeki etkisini araştırdı. Rice Universitesi Psikoloji Bölümü’nde Yard. Doç. Dr. Philip Kortum önderliğinde araştırma yapan ekip, akıllı telefonların öğrenme kabiliyetini olumsuz yönde etkilediğini ortaya çıkardı. Araştırma, ilk kez akıllı telefon kullanan 24 üniversite öğrencisi üzerinde yapıldı. Araştırma öncesinde katılımcılara akıllı telefonları nasıl kullanmayı düşündükleri konusunda birkaç soru soruldu. Daha sonra öğrencilere iPhone alındı ve telefonları bir yıl boyunca araştırmacılar tarafından oluşturulan bir sistemle gözlemlendi. YARARDAN ÇOK ZARAR Araştırma sonuçlarını anlatan Dr. Kortum “Araştırmanın başlangıcında öğrenciler kendilerine verilen akıllı telefonların onların eğitimlerine büyük ölçüde faydalı olacağına inanıyorlardı. Akıllı telefonlar sayesinde ödevlerini daha iyi yapacaklarını ve sonuç olarak daha yüksek puanlar alacaklarını düşünüyorlardı. Araştırmanın sonunda ise öğrenciler akıllı telefonların eğitimleri üzerinde yarardan çok zarara yol açtığını söyledi” diye konuştu. Araştırmanın başında ve sonunda öğrencilere şu sorular soruldu:

  1. iPhone daha iyi notlar almama yardım edecek/yardım etti: 2010’da ortalama cevap 3.71 iken, 2011’de bu cevap 1.54’e düştü.

  2. iPhone okulda derslere odanklanmamda dikkatimi dağıtacak/dağıttı: 2010’da ortalama cevap1.91 iken, 2011’de bu cevap 4.03’e çıktı.

  3. iPhone sınavlarımda iyi sonuç almama yardım edecek/yardım etti: 2010’da ortalama cevap3.88 iken, 2011’de 1.68 olarak kaydedildi.

  4. iPhone ödevlerimi daha iyi yapmama yardım edecek/etti: 2010’da ortalama cevap 3.14 iken, 2011’de bu cevap 1.49 oldu. Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti (Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page