top of page

Babaların eğitime katılımı çocukların başarısını arttırır

Anneler çocuklarının duygusal, babalar ise zihinsel gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. Babaların eğitime katılıp katılmamasının çocukların başarısını direk etkilemektedir.

Babanın eğitime katılması çocukların zihinsel gelişimi, annenin yükünün hafiflemesi, çocukların rol modeline sahip olmasının yanı sıra okula uyuma da katkı yapmaktadır. Babaların çocuklarının eğitiminde daha fazla yer alması çocuklarda psikolojik özgüveni güçlendirerek başarıya direk katkı sağlayacaktır.

BABALAR ÇOCUKLARININ ZİHİNSEL GELİŞİMİNDE BÜYÜK ROL OYNAR Annelerin çocuklarını daha koruyucu bir ortamda büyütmeye çalışır. Babalar ise biraz daha cesaret verici, biraz daha keşfedici oyunlarla çocuğun alanını, ufkunu biraz daha açtığı araştırmalarda ortaya çıkmaktadır. Bu da çocuğun dünyayı keşfetmesinde çok büyük ve önemli bir rol oynadığını açığa çıkarıyor. Anneler duygusal gelişimini, iyi bir baba çocuğun zihinsel gelişimini çok etkiliyor. Böylece aile atmosferi daha iyileşiyor. Ayrıca çocuğunun eğitimiyle ilgilenen babalar çocukları için ‘doğru model’ yani ilerisi için iyi bir babalık modeli olabiliyor. Her insan bir nevi anne babasından öğrendiğini bazen bilinçli, bazen bilinç dışı aktarıyor. Yani çocukların rol modele de ihtiyacı var. İyi bir babanın çocuğu iyi bir baba olabiliyor.

BABANIN VARLIĞI BİLE ÇOCUĞA GÜÇ VERİR Babaların çocuklarının eğitimine eğilmeleri çocukların özellikle başarısına katkı sağlamakla beraber, çocuk daha fazla ilgi görüyor. Örneğin sporda, diğer çocukların aksine babası olmaksızın gelen çocuk kendisini değersiz görebilir. Babanın varlığı bile çocuğa aidiyet ve güç duygusu verebilir. İlgilenen babalar çocuğun eğitimini de teşvik edebiliyor. Okan Bal Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Eğitim ve Öğrenci Danışmanı Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin “Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

onlineterapim-randevual
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page