top of page

Ders Çalışma Odası Nasıl Hazırlanmalı

Renklerin diline kulak verin… Uzmanlar, ders çalışma ortamlarında kullanılan renklerin çalışma performansını doğrudan etkilediğini vurgulamaktadır. Çalışma odanızın duvarlarında ve tekstil malzemelerinde ağırlıklı olarak; açık mavi veya açık yeşil tonlarını kullanarak aydınlık bir ortam sağlayabilirsiniz. Beyaz rengin hakim olduğu çalışma alanları, gözleri çabuk yormaktadır. Koyu renkler ise farkında olmadan karamsarlığa sürüklenmenize neden olabilir. Çalışma masanızda ise desenli örtüler veya koyu renkler kullanmak yerine, açık ve sade tonlardaki modelleri tercih edebilirsiniz.

Çalışma sürenizi artıracak en önemli kriter: Rahatlık! Ders çalışırken odaklanmanızı sağlayacak, konsantrasyonunuzu bölmeyecek en önemli kriterlerden biri çalışma sandalyenizin ve masanızın rahatlığıdır. Ders çalışma masanızın ve sandalyenizin ölçüleri, vücut ölçülerinizle uyumlu olmalıdır. Aksi halde bel, boyun ve bacak ağrılarından şikayetçi olabilirsiniz. Çok sert sandalyeler veya çok yumuşak koltuklar ders çalışmak için ideal değildir. Çalışma masanızı mümkünse sadece ders çalışmak için kullanın. Masanızın üstünde ders çalışmanıza yardımcı olacak, sizi motive edecek notlar ve aksesuarlar bulundurabilirsiniz. Fakat ders çalışmakla ilgisi olmayan her nesne siz farkında olmasanız da motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Odanızın atmosferini gözden geçirin… Çalışma odanızı titizlikle dizayn etttiniz. Sıra geldi odanın havasına, ısısına, ışığına. Çalışma odanızı günlük olarak havalandırmayı alışkanlık haline getirin. Sıcaklık seviyesi ise hem üşümemenizi hem de sıcaktan bayılmamanızı sağlayacak seviyede olmalıdır. Evde en çok kullanılan odanın en uzağındaki ışık alan, sessiz ve havadar odalar çalışma odası olmak için oldukça idealdir. Okan Bal Uzman Psikolojik Danışman Eğitim ve Öğrenci Danışmanı

Profesyonel Eğitim ve Öğrenci Danışmanlığı Desteği Almak İçin Randevu Alınız.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page