top of page

Dil Gelişimi İçin Neler Yapabilirsiniz

 1.  Dil gelişiminin en önemli ve ilk basamağı taklittir. Bebeğiniz taklit ederek konuşmayı öğrenmeye başlar bu sebeple doğduğu andan itibaren onunla konuşmalısınız. Birlikte yaptığınız tüm faaliyetleri ona anlatabilirsiniz. Anlamıyor sanmayın, her şeyin farkında!

 2. Bebeğiniz ile konuşurken tensel temas ve göz kontağı kurmaya özen gösterin. Size odaklanması dinlemesini kolaylaştırır bu şekilde sözel olmayan bir iletişim içine de girebilirsiniz.

 3.  İlk aylarda dil gelişimi konusunda bebeğinize destek olabilmek dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta vardır. Bunlardan biri beden dilinizi kullanmak, bahsettiğiniz şeyi bedeniniz ile ya da işaret ederek anlatmanızdır. Bir diğer nokta ise ses tonunuzdur. Ses tonunuzu alçaltıp yükselterek kullanırsanız bebeğinizin ilgisini çeker ve konuşmanıza odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

 4. Dil gelişiminde çocuğun ana dilinin kurallarını öğrenebilmesi ve ileride okuma yazma konusunda sıkıntı çekmemesi için çevresindeki bireylerin bebek dilinde değil, dilin kurallarına uygun şekilde konuşması faydalı olacaktır.

 5. Çıkardığı seslere mutlaka cevap verin. Anlamsız olsa gülümseyerek cevaplar vermeye çalışın, ses çıkarmasına teşvik edin.

 6. Bebeğinizin işaret ettiği nesnelere ve kullandığı beden hareketlerine dikkat edin. Anlatmaya ya da göstermeye çalıştığı ne ise bebeğinize onu açıklayın. Beyni her an her şeyi kaydediyor!

 7. Sosyalleşmek çocuk gelişiminde birçok açıdan faydalı olduğu gibi dil gelişimi konusunda da faydalıdır. Çocuk ne kadar çok farklı ortamda bulunur ise ne kadar farklı kişi ile iletişime geçerse dil gelişimi o kadar hızlı olur.

 8. Kitaplar ve müzikler çocuk gelişiminde her zaman sizin en eğlenceli yardımcılarınız olacaktır. Dil gelişiminde de bebeğinize ve size oldukça faydalı olacaklardır.

 9.  Bebeğiniz ile birlikte kitap okuduğunuz bir köşeniz olsun ve her akşam uyumadan önce mutlaka kitap okuyun. Kelime çeşitliliği için farklı kitap seçenekleriniz olsun.

 10.  Bebeğinize anlatacağınız nesne ve kavramları müzik ile anlatmak oldukça faydalı olacaktır. Bebekler melodileri oldukça hızlı öğrenirler. Melodik olmaya özen gösterin ve çocuk şarkılarından, tekerlemelerden faydalanın.

 11.  Çocuk gelişiminde dil gelişimi konusunda en büyük düşmanınız televizyon, telefon ve tablet gibi nesneler olacaktır. Bebeğinizi bu nesnelerden oldukça uzak tutmaya, kitaplarla ve oyuncaklarla iç içe olmaya ve sosyalleşmeye yönlendirmeniz sadece dil gelişimi için değil, tüm gelişim evreleri için faydalı olacaktır. En kısa zamanda bebeğinizin tatlı sesinden ‘’Seni seviyorum, anne/baba!’’ cümlesini duymanız dileğiyle

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page