top of page

Eşler Arası İdeal İletişim İçin 6 Öneri

  1. 1- İlişkiyi Düzeltmek İçin İstekli Olun Eşiniz ile aranızda dürüst bir ilişki kurmak istiyorsanız, isteğinizin arkasındaki neden çok önemlidir. Unutmayın ki siz, eşinizle güvene ve yakınlığa dayalı bir ilişki kurmak istiyorsanız; eşinizin hataları hakkındaki dürüstlüğünü, hatalarını bulup onu cezalandırmak için kullanmak istemiyorsunuzdur. Eşinizin gerçekten nasıl hissettiğini anlamaya çalışmalısınız. Birbirinizi daha iyi anlayabilmek için bütün duygu ve düşüncelerinizi paylaşmalı ve birbirinizin haberi olmayan konularda, karşılıklı birbirinizi bilgilendirmelisiniz. Şikayet etmektense sorunları çözmeye istekli olmalısınız.

  2. 2- Konuşmak İçin En Uygun Zamanı Bulun Aslında eşinizle dürüst iletişime başlamanın ideal bir zamanı yoktur. Fakat bu olayları oluruna bırakmak değildir. Konuşma yapacağınız zamanı önceden belirlemek ve ona uymak iyidir. Fakat kimi zaman önceden planlanan görüşme zamanları çiftler üzerinde gerginlik oluşturabilir. Bazen konuşma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda eşinizin aklınızı okumasını beklemeden bu konuşma isteğinizi söylemelisiniz. Tabi bu arada eşinizin sizi dinleyip istemediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Konuşmanın başarılı olması her iki tarafında tüm dikkatini vermesine bağlıdır. Eşiniz sizi dinlemeye yanaşmıyorsa bu farklı bir sorundur ve iyi bir ilişki kurmaya büyük bir engeldir. Eşiniz hiç konuşmak istemiyorsa kendi kendinize “Çok mu eleştirel yaklaşıyorum” diye sorun. Eğer tavrınız gerçekten eleştirici ise, hiç konuşmamanız en iyisidir. Erkekler konuşmanın eleştiriye dönüşmesinden korkarlar. Niyetinizin eleştiri olduğunu hissederse konuşmaktan kaçarlar. O yüzden konuşmanın başında, “Niyetim seni eleştirmek ya da suçlamak değil” diye açıklamalarda getirebilirsiniz. Ayrıca sorunlar yığılmadan konuşmalısınız. Ayrıca konuşurken televizyon, telefon ya da birileri sizi rahatsız etmemesine de dikkat etmelisiniz. En önemlisi konuşmayı tam yatmak üzereyken ya da en yorgun olduğunuz zamanda yapmayın. Konuşmak tüm enerjinizi hak eden öncelikli bir iştir.

  3. 3- Uygun Ortamı Seçin Genelde görüşmelerimizi önceden planlanmış bir yerde yapmak isteriz. Fakat eşinizle yapacağınız konuşmaları günlük hayattan ayırmak yerine günlük hayatınızın bir yerine koymanız daha iyi olur. Her zaman aynı yerde olmak yerine mekanı değiştirmek de iyi bir fikirdir. Seçeceğiz yerde her ikinizin de kendini rahat hissetmeniz önemlidir. Kalabalık bir ortamda da konuşabilirsiniz dikkat etmeniz gereken şey kalabalık ortamın duygularınızı ortaya koymanızı engelleyip engellemediğidir. Çok ciddi konuları açık havada konuşmak gerilimi azaltan bir sakinlik ve huzur getirebilir. Hangi ortamı seçerseniz seçin birbirinize dokunmasanız bile, birbirinize yakın oturun. Bu yakınlık birbirinizle daha yumuşak ve alçak sesle konuşmanızı sağlar.

  4. 4- Pozitif Tutum İçinde Olun Eşinizle konuşmada en önemli nokta dürüst olmaktır. Tabi ki dürüstlük aklınıza gelen her konuda konuşmanız anlamına gelmez. İlişkinizi etkileyecek bütün konuları konuşmanız anlamına gelir. Bir çok insan için bu işin en zor yanıdır, çünkü genelde insanlar asıl açıklanması gereken düşüncelerini saklarlar. Korkularınızı anlattığınız kadar umutlarınızı da anlatmanız gerekir. Sıkıntılarımızı yaşamak sevinçlerimizi paylaşmaktan daha kolaydır. Fakat iki duygumuzu da konuşabilmek aynı derecede önemlidir. Birbirinizi hislerinizi öğrenerek daha iyi tanıyabilirsiniz. kısaca, ilişkinizi etkileyen bütün konuları tartışırken, sadece sorunlar üzerinde yoğunlaşmayın. Amacınızın birbirinizi daha iyi tanımak ve yakınlaşmak olduğunu unutmayın. Hataları noktasında eşinizi yargılar duruma düşmeyin. Böyle yaparsanız kesinlikle hiçbir düşüncesini ve duygusunu sizinle paylaşmaz. Hiçbirimiz bizi yargılayan insanlara açılmak istemeyiz. Konuşurken çok ciddi olmanıza da gerek yok biraz gülümsemek sizi de karşınızdakini de yumuşatabilir.

  5. 5- Dinlemeyi Önemseyin Dürüst bir iletişim kurmaya çalışırken eşinizi dinlemek konuşmak kadar önemlidir. Sadece kafanızla değil, kalbinizle de dinlemelisiniz. Kelimelerin karşısındaki duyguları anlamaya çalışın, sadece kelimeleri duymayın. Sabırla dinleyin. Hemen sonuç çıkarıp, eşinizin ne demek istediğini, anladığınızı saymayın. Sessizce dinlemeniz önemlidir. Eşiniz sizinle bir sorunu paylaşıyorsa, buna hemen bir çözüm bulmanız gerekmez. Bir çok insan sorunlarının sadece dinlenmesini ister, sorunu halledecek tavsiye istemez. Genelde istekleri öğüt değil, birisinin nasıl hissettiklerini anlamasıdır. Doğru ya da yanlış diye bir sonuca varmaktansa, sadece bilgi edinmek için dinlemek önemlidir. Kabullenerek dinleyin. Eşinize anlattığı şeyler hakkında “Böyle düşünmemelisin” demeyin. Bu tarz tepkiler eşinizin size daha fazla şey anlatmasını engelleyecektir. Aşırı tepki göstermeden dinlemeye çalışın. Aşırı tepkiniz eşinizin size duygularını açmasını engeller. Eşinizin sizinle bir şeyler paylaşmasını takdir ederek dinleyin.

  6. 6- Beklentinizi Kontrol Edin, Sizi Dinlemesini Sağlayın İletişim yolunun başlarında hem sizin hem de eşinizin açık konuşmaması normaldir. Fakat bunun iyi iletişim kurma yolunda sizi engellemesine izin vermeyin. Yoğun duygular içinde olmanız da normaldir, bu duygulardan dolayı eşinizi suçlamayın. Duygularınızı “Sen …. yapınca, ben ….. hissediyorum” şeklinde ifade edin. Bu iki ifade şekli arasında çok ince bir fark vardır. Suçladığınızda sizi dinlemeyen eşiniz, kendi hissettiklerinizi söylediğinizde sizi dinleyecektir. Sizin hissettikleriniz için suçlandığını hissederse söylediklerinizin çoğunu duymayacaktır. Bazı duygularınızı saklamak isteyebilirsiniz, fakat ilişkiniz için çok önemli olan duygularınızı asla gizlemeyin. En derin duygularınızı saklarsanız birbirinizi gerçekten tanıyamazsınız. Eşinizle iletişiminizde sonuçları hemen almayı beklemeyin. Kendinize ve eşinize karşı sabırlı olun. Tamamen dürüst ve yakın bir ilişki kurmanın bir gecede öğrenilemeyeceğini unutmayın. Her iki taraf da hedefe ulaşmada kararlıysa bu eninde sonunda gerçekleşecektir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page