top of page

En İyi 5 Doğal Antibiyotik ve Kullanımları

Mercanköşkü yağı Yabani mercanköşkü yağı (Origanum vulgare) farklı mikroorganizma türleriyle savaşmaya yardımcı olan yüksek antibiyotik güce sahiptir. Güçlü baharatlı bir kokuya sahip bu yağ türü kırmızı veya koyu sarı renktedir. Nasıl kullanılabilir?

 1. Ayak parmakları veya tırnaklarda mantar: Küvetin içini sıcak su ile doldurup birkaç çay kaşığı mercanköşkü yağı ekleyin ve ayaklarınızı 10 dakika boyunca küvetin içinde dinlendirin. Diğer bir seçenek ise bir çay kaşığı zeytinyağının içine bu yağdan bir damla karıştırmak ve doğrudan ayak parmaklarına ve tırnaklara uygulamaktır.

 2. Parazit ve enfeksiyonlar: Bir çay kaşığı zeytinyağı ile bir damla mercanköşk yağını karıştırıp dilin altına koyun. Bir dakika boyunca bekleyip ağzınızı iyice çalkalayın. Bunu günde 4 defa tekrarlayın.

 3. Sinüzit: Bir kabın içine sıcak su ile birkaç damla mercanköşkü yağı koyup buharı içinize çekin.

Kırmızı biber Acı tatlı bu çeşni iyileştirici antibiyotik gücü sebebiyle eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzde, tıp alanında yapılan araştırmalar artık doğal antibiyotik olarak kullanımını geçerli kılmıştır. Nasıl kullanılabilir?

 1. Kırmızı biber kadınlarda sık görülen bir enfeksiyon olan vulvovajinit tedavisinde kullanılmaktadır. Çeşitli çalışmalar bu baharatın bu problem üzerinde önemli bir antifungal ve antibiyotik etki gösterdiğini tespit etmiştir. Kullanmak için, zeytinyağı gibi bir esans yağının içinde seyreltin. Tabii ki, acı tadı sebebiyle ciltle ilk temasta yanma hissine yol açabilir.

Sarımsak Hiç şüphesiz en iyi doğal antibiyotiklerden biri de sarımsaktır. Bu doğal malzeme yalnızca patojen ve bakterileri değil ayrıca mantar ve virüsleri de yararlı bağırsak florasını etkilemeden öldürür. Nasıl kullanılabilir?

 1. Fitokimyasallar ve iyileştirici sülfür bileşikleri sayesinde, serbest radikallerle savaşılmasına yardımcı olur.

 2. Sarımsak antibakteriyel, antifungal ve hatta antiviral özelliklere sahiptir.

 3. Güçlü bir antioksidan olarak sarımsak DNA hasarına karşı koruma sağlar.

 4. Sarımsak bağırsak kurtları ve parazitlerle mücadele eder.

 5. Ayak parmakları ve tırnaklardaki yaraların ve mantarın tedavisinde idealdir.

 6. Bağırsak enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. NOT: Etkinliğini arttırmak için, limonla birlikte kullanılması önerilir.

Zerdeçal Zerdeçal genelde iltihap sökücü, antiseptik, antibiyotik ve analjezik özelliklerisayesinde geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan bir baharattır. Nasıl kullanılabilir?

 1. Antibiyotik olarak, zerdeçal gastroduodenal ülser ve diğer enfeksiyonlarda sıklıkla görülen Helikobakter pilori bakterisini önlemede ve bakteriyle savaşmada kullanılır.

Saf bal Bal arıları tarafından yapılan saf bal bulabileceğimiz en doğal antibiyotiklerden biri olarak görülmektedir. Günümüzde balın bağırsağın içinde meydana gelen enfeksiyon gibi farklı tür enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabildiğini öneren bilimsel kanıtlar mevcuttur. Nasıl kullanılabilir?

 1. Bu doğal antibiyotik genelde cilt enfeksiyonlarının tedavisi ve önlenmesindekullanılır.

 2. Balın diş plağından sorumlu bakterilere yol açan çürükleri azaltmada olumlu bir etkisi olduğunu kanıtlayan çeşitli çalışmalar mevcuttur.

 3. Ayrıca emzirmeyle ilişkili enfeksiyonlarla savaşmada faydalı olmaktadır.

 4. MRSA (metisilin dirençli Staphylococcus aureus), VRE (vancomycin dirençlienterococci), Helikobakter pilori (mide ülserlerine sebep olur) dahil 250’yi aşkın bakteri türüyle savaşabilir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page