top of page

Evlilikte Yeniden Güven Kazanmanın Yolları

  1. Sabırlı Olmak Her iki tarafı da bekleyen uzun ve zor bir süreç olacaktır. Bu yüzden sabırlı olmak, en önemlisidir. Düzenlenen yemekler, sürprizler, konuşmalar, çiçekler ilk dönemlerde sonuç vermeyebilir. Hatta tam tersine, daha kötü sonuçlanabilir. Fakat yılmadan devam edilmelidir. Kırgınlığın altındaki sevgi zamanla, gün yüzüne çıkacak ve gösterilen emekler sonuç verecektir.

  2. İnkâr Etmemek Aldatma evliliğin içine girdiyse eğer, güvenin büyük bir kısmı gitmiş demektir. Fakat yine de evliliğin kurtarılması imkânsız değildir. Aldatan tarafın kesinlikle inkâr etmemesi, bahane uydurmaması ve asla yalan söylememesi lazımdır. Çünkü konu er ya da geç gün yüzüne çıkacak ve söylenen yalanlar, aldatılan tarafın, kalan güvenini de süpürecektir.

  3. Alışkanları Değiştirmek Alışkanlıklar evlilikte çok önemlidir. Güvenin yeniden kazanılması için, kişinin çoğu alışkanlıklarından feragat etmesi gerekecektir. Gidilen mekânlar, buluşulan arkadaşlar, geç kalınan saatler ve daha birçok konuda dikkat edilmesi ve gidilen çoğu yeri haber vermek mantıklı bir karar olacaktır.

  4. İletişim Cihazlarını Ortaya Bırakmak Ortada saklanacak bir şey yoksa ve evlilik kurtarılmak isteniyorsa, bir süre telefonun ya da laptop, tablet eşyaların meydanda olması çok iyi olacaktır. Böylelikle gizlenen bir şey olmadığı anlaşılacak ve yıkılan güven tekrar kazanılacaktır. Herhangi bir telefon kurcalaması durumunda, kesinlikle karşı tarafa kızılmamalı ve telefon elinden alınmamalıdır. Böyle yapıldığı takdirde daha çok şüphelenilecek ve güvenin kazanılması hayal olacaktır.

  5. Sevilen Davranışlar Sergilemek Güveni sarsılan taraf için affetmesi çok zordur. Sevildiğini ve kaybedilmek istemediğini görmek ister. Karşısında sadece özür dileyip, başka hiçbir şey yapmayan birini görmesi, yıkılan güveni onarmayacağı gibi, sinir olmasına da sebep olacaktır. Böyle zamanlarda affedilmek istenen tarafın, karşı tarafa bir şeyler yapması şarttır. Sevilen bir mekâna götürülebilir, hoşlanılan aktiviteler planlanabilir, romantik bir yemek ayarlanabilir ve sürpriz hediyeler alınabilir. Amaç, ne kadar önemsendiği ve kaybetmekten korkulduğunun gösterilmesidir. Okan Bal Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin “Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page