top of page

Her Ebeveynin Bilmesi Gereken 8 Psikolojik Çalışma

Söz konusu çocuk yetiştirmek olduğunda çevrenizin size vereceği birçok öğüt olur. Çoğu birbiriyle çelişen bu öğütlerin arasında kalıp kafa karışıklığı yaşamak da kaçınılmaz olandır. Bu durumu yaşamamanız için birçoğu yanlış olan önerilerden sizi kurtarmak adına son zamanlarda gerçekleştirilen psikolojik araştırma sonuçlarını sizin için derledik.

Çocuk sahibi olanlar olmayanlara göre daha mutlu. Çocuk yetiştirmenin bir çok zorluğu olsa ya yapılan çalışmalar ebeveyn olmanın verdiği zevkin bu zorlukların önüne geçtiğini göstermiştir. Bu sebeple çocuk sahibi olanlar olmayanlara göre kendilerini daha iyi hissetmekte ve çocuklarının bakımını üstlenmekten keyif duymaktadırlar.

“Çocuğum her şeyden önce gelir.” demek faydalıdır. Çocukları merkeze koyarak yaşamlarını sürdüren ebeveynler daha mutlu ve hayatta daha çok anlam buluyorlar. Ayrıca çocuklarıyla ilgili aktiviteleri gerçekleştirirken daha az negatif duygu yaşıyorlar. Bu durumun sebebi temelde insanların başkaları için bir şeyler yaptıklarında kendilerini daha iyi hissetmeleri, ki bu başkası çocuğunuz olduğunda kazanımınız kat kat artıyor.

Helikopter ebeveyn olma depresyon riskini arttırabilir. Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi ebeveynlikte de ilgili olmak ve boğucu olmak arasında ince bir çizgi vardır. 297 lisans öğrencisiyle yapılan çalışmanın soncuna göre ‘helikopter ebeveynlik’ denilen çocuğun üstüne çok düşme, tabiri caizse onu boğma durumunun yüksek seviye depresyonla bağlantılı olduğu bulunmuştur.

Uyku saatinin düzenli olmasına dikkat edin. Çocukların beyin gelişimi açısından düzenli uyku saatleri olması önemlidir. 3 yaşından 7 yaşına gelene kadar araştırmacılar tarafından gelişimleri takip edilen çocuklarda düzensiz uyku saatlerinin okuma, matematik ve uzaysal becerilerinde düzenli olanlara göre daha gerilerde kaldıkları gözlenmiştir.

Ev işlerini birlikte yapın. Mutlu çocuklar yetiştirmede en önemli nokta eşlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin iyi olmasıdır. Bu sebeple ev işlerini yaparken kimin neyi yapması gerektiğini gözetmeksizin ortaklaşa çalışmak hem evlilik tatminini arttırır hem de çocuklarının gelişimlerine katkı sağlarlar.

Çocukların televizyon karşısında geçirdiği süreyi kısıtlayın. Amerikan Pediatri Akademisinin önerisine göre çocuklar günde 2 saatten fazla televizyon izlememelidir. 2000 çocukla gerçekleştirilen bir çalışmaya göre 2 yaşından sonra bu öneriye uymayarak televizyon izleme süresini arttıran çocukların 5 yaşlarındaki kelime hazneleri, matematik ve motor kabiliyetleri o kadar düşük oluyor.

Spor yapmak çocukların okul başarısını arttırıyor. 11 yaşındaki çocuklarla gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre düzenli ve güçlü egzersiz programları olan çocukların Dil, Matematik ve Fen derslerindeki başarıları daha yüksek oluyor. Çalışmadaki ilginç sonuçlardan birisi de kız çocuklarının spor yapmaktan daha fazla fayda görmesi.

Kardeşler neden birbirinden bu kadar farklı? Birden fazla çocuğu olan her anne babanın aklına gelebilecek bu sorunun cevabını genetikle değil de çevresel etkilerle açıklanabileceği düşünülüyor. Her ne kadar aynı anne babanın çocukları da olsalar, çocuklar hayatları boyu birbirlerinden farklı olaylar yaşar, farklı deneyimler kazanırlar. Ebeveynleriyle olan ilişkileri, sosyal ilişkileri, okuldaki deneyimleri birbirinden farklıdır. Bu farklılık sebebiyle de her çocuğunuzda aynı ebeveynlik stilini uygulayamayabilirsiniz ve böylece anne baba olmanın zor yanlarına bir tanesi daha eklenmiş olur.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page