top of page

İş Görüşmelerinde Kullanabileceğiniz 7 Psikolojik Püf Nokta

İş görüşmelerinde ne söylediğiniz kadar nasıl davrandığınız da önemlidir. Görüşme yaptığınız kişiler bilinçli olarak sözlü cevaplarınızla ilgilenir notlar alırlarken aslında bir yandan da vücut dilinizden kişiliğiniz ve tutumlarınız hakkınızda da bilgi sahibi olurlar. Vücut dilinizle doğru sinyaller verebilmeniz için aşağıda belirteceklerimizin size yardımcı olmasını umuyor ve başarılı iş görüşmeleri diliyoruz.

1.Isının Susan Bearry iş görüşmesine girmeden önce tuvalette sıcak su veya el kurutma makinesi ile ellerinizi ısıtmanızı öneriyor. Belirttiğine göre kuru ve sıcak eller kendinden emin olmanın bir işareti olarak algılanıyor. Soğuk ve terlemiş eller gergin olduğunuza işaret edebilir.

2.Davranışları taklit edin Görüşmeyi yürüten kişinin hareketlerini taklit etmeniz o kişiye aslında ne kadar benzer olduğunuz mesajını verir. Yalnız bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta karşınızdaki kişinin karşısında bir ayna olduğu hissini ona yaşatıp onu ürkütmemeniz. Uygun bir örnek vermek gerekirse, karşınızdaki kişi sol eliyle burnuna dokunduğunda siz de sağ elinizle hafifçe yüzünüze dokunabilirsiniz.

3.Zamanınızı iyi kullanın Size bir soru sorduklarında kendinizi hızlıca cevap vermek zorunda hissedebilirsiniz ama cevap vermeden önce birkaç saniye düşünüp düşüncelerinizi toparlamaktan çekinmeyin. Bu şekilde düşünmeden ağzınızdan çıkıveren kelimelerden pişman olma riskini en aza indirmiş olacaksınız.

4.Vücut dilinizi takip edin Herkesin gergin zamanlarında fark etmeden gerçekleştirdiği parmaklarını çıtlatmak, bacağını sallamak, kalemle oynamak gibi huyları olabilir. Fakat bu alışkanlıklar karşımızdakine yanlış izlenimler verebilir bu sebeple vücut dilinizi takip edip bu hareketlerden kaçınmalısınız.

5.Görüşmecinizle bağ kurun Görüşmecinizle ortak bir noktanız olduğunu bulmak kişisel bir bağ yaratır ve bu sizi daha akılda kalıcı ve sevimli bir hale getirir. Susan Bearry, görüşmecinize zekice iltifat etmenin, sizi birbirinize bağlayacak bir konu bulmanın önemli olduğunu belirtmiştir.

6.İdeal iş görüşmenizi gözünüzde canlandırın John Sannicandro, iş görüşmesinden birkaç gün önce görüşmeniniz kafanızda canlandırmanız gerektiğini söylüyor. Görüşmede nasıl bir duygu durumu içerisinde olmak istediğinizi günler öncesinden tecrübe etmeye başladığınızda o an geldiğinde daha rahat olacağınızı da ekliyor.

7.Görüşmecilerin yüzündeki ipuçlarını okuyun Görüşmeyi yürüten kişinin vücut dili görüşmenin nasıl gittiği hakkında size geri bildirim verecektir. Örneğin bakışlarını size kilitlemiş bir görüşmeci muhtemelen daha fazla ayrıntı vermenizi bekliyordur. Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti (Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

psikolojik-danisma-ogrenci-danismanligi-randevual1-gaziantep
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page