top of page

Sınav Kaygısı Başarıyı Engelliyor

Peki, sınav kaygısı dediğimiz şey nedir?Sınav kaygısı, sınav öncesi ve/veya sınav sırasında öğrenilen bilginin etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır. Bu kaygıyı yaşayan kişiler çoğunlukla sınav sürecinden çok sınavın sonucuna odaklanmakta olup bilgisinden ziyade kişiliğinin değerlendirildiği düşüncesinin hâkimiyeti altındadır.

Sınav kaygısı yaşayan kişide hangi belirtileri görürüz? Sınav kaygısı yaşayan kişide birtakım fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar sınav öncesinde veya sınav anında kendini gösterebilir. Kişiler sıklıkla sınav anında ya da öncesinde kalp atışının hızlandığını, terlediğini, midesine ağrı girdiğini ve mide bulantısı yaşadığını ifade etmektedir. Bu belirtilere zaman zaman kaslarda gerginlik ve baş dönmesi de eşlik etmektedir. Tüm bunlar sınav kaygısının vücudumuzda yaratığı bazı fiziksel belirtilerdendir. Bununla birlikte kişiler heyecan, gerginlik, korku, panik gibi duygusal belirtiler de yaşayabilir. Bu nedenlerden dolayı kişi sınav öncesinde ders çalışmayı erteleme, sınava girmeme veya sınav anında sınavı yarıda bırakma gibi davranışlar gösterebilir.

Ne zaman yardım istemek gerekir? Sınav öncesi veya sınav esnasında duyduğunuz kaygı size rahatsızlık veriyor hatta sınav bitmiş olsa bile belirtiler bir türlü geçmiyorsa bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Unutmayın!

  1. Bedeninizde hissettikleriniz felaket değil, kaygının yarattığı doğal süreçlerdir.

  2. Yapmak değil, yapmaya çalışmak sizin elinizde, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışabilirsiniz.

  3. Alacağınız sonuç sizin değil, sınavın bir değerlendirmesidir.

  4. Sizin hayatınız ve ilişkileriniz sadece bu sınav ve sonucundan ibaret değildir.

  5. İnsanların sizi takdir etmesi sadece sınavla bağlantılı olmamalıdır.

  6. Bu sınavda başarılı olup olmamayı düşünmek yerine öncesinde elinizden geleni yapmaya çalışmalısınız.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page