top of page

Sizi Depresyona Sürükleyen 9 Şey

Depresyon ömür boyu sürecek ve engellenemez bir rahatsızlık değildir. Genellikle insanların yaşam biçimi onları depresif hissettirir. İşte sizi depresif hissettirecek 9 durum:

1.Yalnızlaşma Bütün araştırmalar depresyonun kanıtlanmış en etkili tedavi yöntemlerinden birinin sosyal bağlar kurma olduğunu söylüyor. Siz insanlardan uzaklaşmaya başladıkça gittikçe daha fazla yalnızlaşacaksınız. Yalnızlaştıkça da daha umutsuz ve üzgün hissedeceksiniz.

2.Keder Bir ayrılık, işi kaybetmek, bir aile üyesinin ölmesi gibi durumlar yoğun bir kederi içerisinde barındırır. Bu üzüntülü durumları atlatamadıkça depresyona daha fazla yaklaşmış olursunuz.

3.Uykusuzluk Kötü bir uykudan sonra kendinizi mutsuz hissettiğiniz oldu mu? Yorgunluk bizim enerji seviyemizi ve mutluluğumuzu olumsuz yönde etkiler. Böyle bir durum sonrası depresyona girme şansınız yüksektir. Diğer taraftan depresyonda olan biri de uyku problemleri yaşayabilir. Bu yüzden önlemini almazsanız sonsuz bir döngü içerisinde kendinizi bulabilirsiniz.

4.Anlam Arayışı Varoluşçu bakış açısına göre hepimiz hayatımız için bir anlam arayışındayızdır. Kimilerimiz bu anlamı çalışmakta, kimimiz eğitimde, kimimiz ise sosyal ilişkilerimizde buluruz. Ama anlam arayışı içerisine girdiğimiz alan bizi mutsuz ediyorsa, bu da bize depresif bir hayat olarak geri dönebilir.

5.Eleştirel Bir İç Ses Kendinizle ilgili içinizden değerlendirmeler yapmak depresyon tedavisi için oldukça etkili bir yöntemdir. Ama kendinize söylediğiniz şeyler bir arkadaşınıza bile söylememeniz gereken şeyler ise bir değişim yapma vakti gelmiştir. Eleştirinizi yaparken yapıcı olmakta fayda var.

6.Egzersiz Yapmamak Sosyal bağlar kurmaktan sonra, sizi depresyondan kurtaracak bir diğer önemli şey ise egzersiz yapmak. Birçok araştırma sonucu günün bir kısmında egzersiz yapan insanların depresyona yakalanma riskinin diğerlerine göre çok daha az olduğunu gösteriyor.

7.Doğadan Uzak Kalmak Ekoterapi ya da Yeşil Terapi adıyla bilinen ve son zamanlarda depresyona çok iyi geldiği söylenen yeni yöntemler kullanılmakta. Doğa ile iç içe olmak size her zaman iyi gelecektir.

8.Kötü Beslenmek Yetersiz beslenme demek sadece vücudunuzun alması gereken besinlerden mahrum kalmak demek değildir. Araştırmalar düzenli ve yeterli bir diyet uygulayan bireylerin depresyona yakalanmalarının zor olduğunu gösteriyor.

9.Stres Bazı durumlarda orta derecede stresin olması kişinin performansını artırabilir. Ama stres altından kalkılamayacak bir hâle geldiğinde kişiyi depresyona sürükleyebilir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page