top of page

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmak

Her hastalığın başı stres! Tırnak yemeye ne zaman başladığınızı hatırlamaya çalışmak tedaviniz için en büyük adım olabilir. Yaşadığınız sıkıntı, stres, korku ya da endişe dolu anlardan birinde bu alışkanlığa başlamış olabilirsiniz. O anı hatırlamak, tedavinizin kısa yolunu bulmaktır. Stresi yaşamınızdan tamamen çıkarmak mümkün olmayabilir. Bu durumda siz de kendinize kısa molalar hazırlayabilirsiniz. Bu molalar sizi hissettiğiniz anksiyete durumlarından uzaklaştıracaktır. Öte yandan, güvendiğiniz biriyle hisleriniz hakkında konuşmak da rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Tırnaklarınızın görünümüne alışmayın! Yaşamınızın bir döneminde tırnak yemeye başlamış ve uzun zamandır da bu alışkanlığa saplanıp kalmış olsanız da bu durumu asla kabullenmeyin! Tırnaklarınıza değer verin. Savaşmak için değil, barışmak ve size ait olmadığını göstermek için bu alışkanlıkla yüzleşin. Kaliteli bir manikür kiti alarak tırnaklarınıza zaman ayırın. Her akşam, tırnaklarınızı zeytinyağı veya losyon eklediğiniz ılık suda bekletin. Bakımın yanı sıra destek ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Eczanede tırnak yemeyi bıraktıran kremler, yağlar veya tırnak cilaları bulunmaktadır. Bu ürünleri deneyebilir veya evde saf karabiberden kendi caydırıcı solüsyonunuzu da hazırlayabilirsiniz.

Yeni bir etkinlik bulma zamanı! Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmaya kararlıysanız tüm enerjinizi bu alışkanlığı unutmaya harcayın. Ellerinizi meşgul tutacak aktivitelere yönelmek de çözüm olabilir. Resim, dikiş, örgü, el sanatları, DIY projeleri sizi oyalamaya yetecektir. Tek yapmanız gereken şey, gerçekten ilginizi çekecek bir aktivite bulmak. Ellerinize görev verdiğinizde ve bu konuda disiplinli davrandığınızda yavaş yavaş tırnak yeme alışkanlığını unutmaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Bütün bu yöntemlere rağmen aşırı derecede tırnak yemeye devam ediyorsanız güvenilir bir psikiyatrisin kapısını çalma vakti gelmiş demektir. Tırnak yeme hastalığı, obsesif kompulsif bozukluklar grubuna giren bir davranıştır. Psikiyatrist size ilaç tedavisi, terapi ya da ikisini birden önerebilir. Ellerinizi özgürce hareket ettireceğiniz gün gelene kadar tedaviye devam edin. Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti (Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page