top of page

Tuvalet Eğitimine Başlamanın Doğru Zamanı

Çocuklar üç yaşa kadar tuvalet eğitimi alabilirler. Hazır olmadıkları halde aceleye getirmek, cezalandırmak, şiddete başvurmak, korkutmak, tehdit etmek kalıcı hasarlara yol açabilir.

İlk 3 Yıl Çok Önemli

Çocuk gelişiminde en kritik dönemlerden biri ilk üç yaş olarak belirtiliyor. Özellikle de 2-3 yaş çok önemli görülüyor. Çocuk bu dönemde en yakınındakilerle kuvvetli bir güven ilişkisi oluşturmaya çalışıyor. Buna anne, baba ve bakımını üstlenen diğer kişiler de dahil. Bu birbirine bağlı ve hatta bağımlı yıllarda 2-3 yaşlarında çocuk aynı zamanda dünyayı keşfetmeye de başlıyor. Bu dönemde çocuğa sürekli “yapma, etme” demek, korkutmak güveninin zedelenmesine yol açacağından rahat bırakmak, kendine güvenli bir birey olarak yetişmesi için kapasitesi dahilinde gerçekleştirebileceklerini yapmasına izin vermek gerekiyor. Bu durum tuvalet eğitimine hazır olmakla da doğrudan bağlantılıdır. Kendine güvenen, ailesinin yanında olduğunu hisseden bir çocuk tam zamanında tuvalet eğitimine de hazır olacaktır.

Çocuk tuvalet eğitimine hazır olduğunun sinyallerini veriyor. Anne, baba ve diğer bakım verenlerin bu sinyalleri iyi takip etmesi, çocuk hazır olmadan (sırf yaz döneminde daha kolay olur diyerek) tuvalet eğitimine başlamaması gerekiyor.

Tuvalet Eğitimine Hazır Olmanın Sinyalleri ve Yapılacaklar

Bazı çocuklar siz daha tuvalet eğitimine başlamadan tuvaletlerinin geldiğini söylerler. Doğru bir yönlendirmeyle lazımlığa ve tuvalete geçiş sağlanabilir.

Bazı çocuklar gizli gizli, köşelere giderek tuvaletlerini bezlerine yaparlar. Bu çok açık bir hazır olma sinyalidir.

Bütün çocuklar farklı zamanlarda tuvalet eğitimine hazır olurlar. Kıyas yapmak yanlış olacağı gibi ileride de sorunlara neden olabilir.

Aşırı tepki çocuğu tuvaletten soğutur. Sürekli konu üzerinde durmak, “Hadi tuvaletini yap” demek çocuğu baskılar.

Bunu tam tersi olarak aşırı övgü ve ödüllendirme de çocuğun tuvalet yapmayla ilgili yanlış fikirlere kapılmasına neden olabilir Çocuk kakanın değerli bir şey olduğunu, saklanması gerektiğini düşünmeye başlayabilir.

En doğru yol sinyalleri takip ederek, aşırı tepki vermeden, adım adım tuvalete geçmektir. Önce lazımlık, sonra tuvalet aparatı ile tuvalette vakit geçirerek, çocuk “tuvaletim geldi” dediğinde sakin davranarak “O zaman tuvalete gidelim” diyerek birlikte hareket ederek başlamak gerekir.

Üç yaşına kadar tuvalet eğitimi verilebildiği unutulmamalıdır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page