top of page

Unutkanlığa Ne İyi Gelir

Unutkanlık Neden Olur? Dediğimiz gibi unutkanlığın tam olarak tespit edilmiş bir sebebi yoktur. Ancak klinik deneyler, B tipi vitaminler, folik asit fosfor ve omega yağ asitlerini içeren besinler az tüketen bireylerin daha unutkan olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca geçici psikolojik sorunlar da unutkanlık sorunlarına yol açabilirler.

Unutkanlık Nedenleri Maddeler halinde unutkanlık nedenlerini sıralayacak olursak,

 1. Vitamin eksikliği

 2. Mineral eksikliği

 3. Fosfor eksikliği

 4. Omega yağ asitleri eksikliği

 5. D Vitamini eksikliği

 6. E Vitamini eksikliği

 7. Düşük proteinli beslenme

 8. Folik asit eksikliği

 9. Aşırı yorgunluk

 10. Uyuşturucu maddelerin kullanımı

 11. Bazı ilaçların yan etkileri

 12. Yaşlılık

 13. Alzheimer

 14. Demans

 15. Sebebi bilinmeyen beyin fonksiyonu hastalıkları gibi etkenler ortaya çıkmaktadır.Elbette Alzheimer ve demans herhangi bir bireyde ortaya çıkmaz, çoğunlukla yaş ilerledikçe ortaya çıkacaktır.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler Unutmayın unutkanlık bir zeka geriliği değildir. Hatta bununla hiçbir ilgilisi yoktur. Çok zeki kişiler unutkan olabilirler. Unutkanlık çoğu zaman beslenme alışkanlıklarına bağlı ve psikolojik olara ortaya çıkabilir. O sebeple unutkanlığın tedavisinde etkili yöntem öncelikle doğru beslenmektir. Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler ve besinlerden başlıcaları,

 1. Balık ve diğer deniz ürünleri

 2. Ceviz, badem, fındık

 3. Yeşil çay

 4. Bitter çikolata

 5. Domates

 6. Havuç

 7. Elma

 8. Nar Olarak sıralanabilir. Sadece yukarıda belirttiğimiz gıdaların alımını artırmanız bile unutkanlığınıza hatırı sayılır bir tedavi uygulamış olmanız sonucunu doğuracaktır. Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü Adına Profesyonel Danışmanlık Hizmeti (Yüz-yüze veya Online Randevu) Alabilirsiniz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page