top of page

Yürüteç kullanmak zararlı mı?

Annelerin en çok merak ettikleri konuların başında yürüteç kullanımı geliyor. Bazı anneler yürüteçin yararlı olduğuna ve bebeğinin yürümesine katkıda bulunacağı

Annelerin en çok merak ettikleri konuların başında yürüteç kullanımı gelir. Bazı anneler yürütecin yararlı olduğuna ve bebeğinin yürümesine katkıda bulunacağına inanırken bazıları da tehlikeli olduğunu düşünür. Serbest hareket etmesine izin verilen bebeklerin gelişimleri de daha hızlı olur. Hareket etmesine izin verilmeyen ve büyük ölçüde zamanını karyolasında geçiren bebekler normalden daha geç yürüyebilir. Ailelerin özellikle 4-7. aylar arasında çocuklarına yürüteç aldığına dikkat çeken Dolar, yürütecin bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında (refleksler dönemi, tam basamadığı çökme dönemi, tekrar ayakları üzerine bastığı istemli ayağa kalkma dönemi ve sıralama - yürüme dönemleri) duraklamaya ve kesintiye neden olduğunu belirtiyor. Yürüteç bebeğe ne gibi zararlar verebilir?

  1. Yürüteç kullanan bebeklerde vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğrilikleri görülebilir.

  2. Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.

  3. Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.

  4. Bebekler yürüteci ayakları ile ittiklerinden ve ayakları yere tam basmadığından, parmak ucuna basma alışkanlığı gelişebilir.

  5. Ayrıca bebek eğer ''nasıl olsa yürüteçte'' diyerek yalnız bırakılırsa kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürebilir veya akla gelmedik binbir türlü tehlikeye maruz kalabilir.

  6. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedenleri arasında, yüzde 90 oranında yürüteç kazaları tesbit edilmiştir.

  7. Bu nedenle yürüteç yerine bebeğin ayağa kalkıp tutunarak itebileceği tekerlekli oyuncaklar veya bir iskemleyi ittirmesi daha faydalı olacaktır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page