top of page

Create Your First Project

Start adding your projects to your portfolio. Click on "Manage Projects" to get started

Çocuk Pedagog

Konum

Mücahitler Mah. Gazimuhtarpaşa Bul. 52083 Sok. No; 42 Yasem İş Merkezi 7.Kat Ofis:702 Şehitkamil / Gaziantep

Randevu Al

0 534 363 98 96

Çalışma Saatleri

Yüzyüze / Online

Pazartesi-Cumartesi
10:00-20:00

Pazar
14:00-18:00

Pedagog Nedir?
Pedagog, çocukların özellikle zihinsel gelişimini ve psikolojisini takip eden, olası problemlere karşı danışmanlık yaparak çözüm üreten uzmanlara denir. Bununla birlikte; sadece psikolojik problemler karşısında değil; fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal açıdan doğru çocuk yetiştirme adına da ebeveynlere rehberlik yaparlar.

Pedagog Kime Denir?
Pedagoji bölümünün 1982 yılında üniversitelerden kaldırılmasından sonra Pedagog olmak için girilmesi gereken bölüm Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü olmuştur. Bu bölümden mezun olan kişiler çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerine aldığı eğitimler ile kendilerini bu alanda geliştirerek Pedagog unvanını kullanabilir.

Her çocuk kendine özel gelişim gösterir. Pedagog, çocuğun bireysel gelişimini takip ederek mevcut veya olası problemleri saptar ve ebeveynleri bilgilendirir. Ebeveynlerle işbirliği içerisinde yürütülen süreçte çocuğun ihtiyaçlarına uygun olarak çocuk psikiyatri veya çocuk doktoruna yönlendirir.

Pedagoji Nedir?
İnceleme alanı çocuklar olan; çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimleri için araştırma yapan bilim dalına pedagoji denir. Pedagoji alanında uzmanlaşmış kişilere ise pedagog denir.

En İyi Pedagog Önerisi
Bir Terapist Uzman Alanına Hakim Olmalı ve Bu Konuda Yeterli Eğitime Sahip Olmalıdır. Ruh Sağlığınızı Korumak Adına Bir Psikolojik Destek Almadan Araştırdığınız Uzman Hakkında

-Mezun Olduğu Üniversite Bölüm

-Almış Olduğu Eğitim ve Terapi Uygulamaları

-Meslekteki Tecrübesi

Hakkında Bilgi Sahibi Olmalısınız.

Şu Kavramları Bilmenizde Yarar Var

Pedagog: (İlaçlı Tedavi Uygulayamaz) Üniversitelerin 4 Yıllık Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Mezunudur. Çocukların psikolojik ve ruhsal açıdan doğru gelişmeleri ve onların bu doğrultuda eğitimleriyle uğraşan kişilere pedagog denir. Çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı olan pedagoglar; 0-16 yaş çocuklarının tüm gelişimlerini takip ederler.

Psikolojik Danışman: (İlaçlı Tedavi Uygulayamaz) Psikolojik danışman, üniversitelerin Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, bölümlerinden mezun olan ve dört yıllık lisans eğitimi alan kimselerdir.

Psikolog: (İlaçlı Tedavi Uygulayamaz) Üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji bölümlerinden mezun olan ve dört yıllık lisans eğitimi alan kimselerdir.

Psikiyatri: (İlaçlı Tedavi Uygular) Üniversitelerin Tıp Fakültesi bölümlerinden mezun olan, Kişilik bozukluklarına yol açmış, kökleşmiş, ağırlaşmış ve bilinçaltına inmiş problemlerin çözümüyle uğrasan kişilerdir. Psikoterapistler; altı yıllık tıp eğitiminden sonra üç yıllık uzmanlık eğitimi almış kişiler ve patolojik psikolojide en az üç yıllık doktora eğitimi yapmış ve ruh sağlığı hastanelerinde bir yıl kadar bir uygulamalı eğitim görmüş kişilerdir.

Çocuk Psikiyatri: (İlaçlı Tedavi Uygular) Çocuk Psikiyatrisi; Tıp eğitimi üzerine, çocuk-ergen ruh sağlığı alanında ihtisaslaşmış kişidir. Çocuğun ruhsal, bilişsel, akademik ve sosyal alanlardaki tüm zorlukları çocuk psikiyatrisinin kapsamındadır.

bottom of page