top of page

Başarılı insanların 8 ortak özelliği

Başarılı olmak için hırs şarttır! Başarılı insanlar, kendilerini yükseltmeye, geliştirmeye ve daha iyi olmaya yöneltecek, üretici ve enerji verici bir gücü keşfettiler: Hırs! Bu özellik, onların belirlediği hedefe doğru son sürat koşmasına yardımcı oluyor. Hırs, gece geç yatıran ve sabah erkenden uyandırandır.

İnandıklarınız gerçek olur! Her kutsal kitap, inançlı olmanın insan üzerindeki mucizevi etkilerinden bahseder. Bu gerçekten doğrudur! Büyük başarılara ulaşan insanların, başarılı olmayanlardan en büyük farkı, inançlarıdır. Ne olduğumuz ve ne olacağımıza dair inancımız, büyük ölçüde geleceğimizi etkiler. Hayatımızın dar bir çerçevede sınırlandırıldığına inanırsak, bu sınırlara kendimizi hapsederiz. Oysaki, tam tersi yönde hayatın bolluk ve bereketle, başarıyla dolu olduğuna inanırsak kendimizi bu olağanüstü fırsatlara açık hale getiririz.

Bir plana sahip olmalısınız! Başarılı insanların ortak özelliklerinden biri, plana sahip olmalarıdır. Ne istediklerini ve buna nasıl ulaşacaklarına dair stratejileri, planları vardır. İçinizdeki gücü keşfetmek, yeteneklerinizi doğru yönde kullanmak ve başarılı olmak için bir plan yapmalısınız. Bu tıpkı, evden çıkıp nereye gideceğinize dair yol ve araç seçmeye benzer. Nereye gideceğinizi belirlerseniz, nasıl gideceğinizi kolayca bulabilirsiniz. Başarılı insanlar kim olduklarını, ne yapmak istediklerini ve bunu neden yaptıklarını bilirler.

Değerlerinizi sorgulayıp yenileyin! Değerler, hayatımızda neyin yanlış, neyin doğru olduğu konusunda sahip olduğumuz özel inanç sistemleridir. Hayatı daha saygın kılmak için bizim yarattığımız algılardır. Ancak, birçok insan kendileri için neyin yararlı ve önemli olduğunu bilmez. Büyük başarıları olan insanlara baktığımızda, neyin önemli olduğunu bildiklerini görüyoruz. Bir hedefe ulaşacağımıza inanırsak, o başarıyı elde etmek için yatırım yaparız. Başarılı olmak için değerlerinizi sorgulayın. Eğer, paranın kötü olduğuna inanıyorsanız, zengin olamazsınız. Güzelliğin başa bela olduğuna inanıyorsanız, ince ve ideal kiloda olamazsınız.

Hızlı ve emin adımlar atın! Başarıya gevşek adımlarla ulaşmak mümkün değildir. Hedefinize doğru emin, yüksek enerjili adımlar atmanız gerekiyor. Başarılı insanların enerjileri yüksektir, gözlerinde ışık vardır, harekete geçmek için enerjilerini kullanırlar. Sadece başarılı olmayı istemek yetersizdir, inanç ve hırsla birlikte eyleme geçmek gerekir. Bunu sağlayan yakıt ise enerjidir. Başarılı olmak için enerjinizi artıracak yöntemlerden faydalanmalısınız: Spor yapmak, beyin ve vücut gücünü artıran besinler tüketmek sizin için yararlı olacaktır.

Öfkeyi bırakın sevgiyi seçin! Başarılı insanların bir başka ortak özelliği ise bağışlayıcı ve empatici güce sahip olmalarıdır. Fikirlerine karşı çıkan, engellemeye çalışan insanlardan nefret etmez, bunu yaptıklarına dair bir sebepleri olduğunu anlar ama en önemlisi kendi fikrine sımsıkı bağlanarak, şefkatle hedefine doğru ilerler.

“Eğer size havlayan her köpeğe taş atmak için vakit kaybederseniz, hedefinize ulaşamazsınız.” İnsanları sevmeli, başarıyı onlarla paylaşmaya istek duymalı ve dünyayı kucaklamalısınız. Nefretle, başarıya gidilmez. Sevgi, tüm kapıları açar.

İletişim gücünüzü yükseltin! Kullandığımız kelimeler, ses tonumuz ve iletişim dilimiz, başarıya doğru giden yolun patikalarıdır. Başarılı insanlar, zorluklarla karşılaştığında şikayet edip, üzülüp, kenara çekilip kendilerine acımazlar. Onlar, bu zorluğu nasıl yeneceğini, başkalarından nasıl yardım alacağını düşünür. Çünkü, yukarıda bahsettiğimiz gibi başarı için planları vardır. Ancak, başarısız insanlar kendini kurban gibi görür, sürekli sızlanır ve sonra da hayatta istediklerini elde edemedikleri için mutsuz olurlar.

Kendinizle faydalı iletişim kurun! İletişimi sadece başkalarıyla kurduğunuz bağlantı olarak düşünmeyin. Bu aynı zamanda, kendinizle kurduğunuz iletişimin kalitesidir. Eğer içinizde sizi sürekli eleştiren, yeniliklerde korkup köşeye sinen, başarıya ulaşmanızı engelleyen bir ses varsa, onu karşınıza alıp konuşmalı ve başarı yolunda önünüzden çıkmasını söyleyebilirsiniz. Zor durumlarda “Sakin ol canım, yakında geçecek” gibi motivasyon sözleriyle kendinizle sağlıklı iletişim kurabilirsiniz.

Başarılı olmak için altın değerinde tavsiyeler Amerikalı petrol milyarderi Bunker Hunt, başarılı olmak isteyenler için iki önemli tavsiyede bulunuyor: İlk önce, özellikle ne istediğinize karar verin. İkinci olarak amacınıza ulaşmak için vermeyi göze aldığınız bedeli verin. Kilo vermek istiyorsanız, yürümek; çok para kazanmak istiyorsanız, çalışmak; sigarayı bırakmak istiyorsanız, yoksunluğa karşı direnmek gibi… Eğer bu ikinci basamağı uygulamazsanız, başarıya ulaşamazsınız! Okan Bal Uzman Psikolojik Danışman ve Aile Terapisti Sorunlarınızın Daha Sağlıklı Çözümü İçin “Online Terapi” Randevusu Alabilirsiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page