top of page

Gaziantep Çocuğunuzla Gezilecek Yerler

Gaziantep Çocuğunuzla Gezilecek Yerler


Gaziantep'te müzelerden, parklarına, çocuk oyun merkezlerine, bilim merkezinden planetaryuma çocuklar için oluşturulmuş aktivite alanları mevcuttur.


Gaziantep Hayvanat Bahçesi


Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 1000 dönümlük alana kurulmuş Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun birinci, Avrupa'nın ikinci, Dünya'nın üçüncü en büyük hayvanat bahçesidir.


Çocukların Görebilecekleri Başlıca Hayvan Türleri;


Hayvanlarımızı görüntülemek için kategoriyi seçiniz.

Akvaryum, Egzotik Kuşlar, Hipopotam, Keseli Memeliler, Sürüngenler, Yırtıcı Kuşlar, Tek Toynaklılar, Yırtıcı Hayvanlar, Çocuk Hayvanat Bahçesi, Çift Toynaklılar

 

Adres: Yamaçtepe Mahallesi, Burç Ormanı İçi, 27410 Yamaçtepe, Şahinbey/Şahinbey/Gaziantep

Telefon: (0342) 360 58 40


Gaziantep Oyuncak Müzesi


Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği tarihi bir Antep evine ve Gaziantep’in en eski mahallelerinden biri olan Bey Mahallesi’ne konumlandırılmıştır.Bu masalsı ev, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılmış, 2010-2011 yılı aralığında restorasyonu yapılarak, müzenin kuruluşuna öncülük eden Yazar ve Şair Sunay  Akın'ın küratörlüğünde, 6 Nisan 2013 yılında Türkiye'nin  4. Oyun ve Oyuncak müzesi olarak, kapılarını oyuncak tutkunlarının ziyaretine açmıştır.


Adres: Bey Mahallesi, Hanifi Oğlu Sk., 27010 Şahinbey/Gaziantep

Telefon: (0342) 220 15 51


Masal Park


Masal Park, 100.Yıl Atatürk Kültür Parkı’ nın 80.000 m2 olan 2.etap park alanı içerisinde yer almaktadır.


Masal park iki bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Türk masal kahramanlarının rölyef ve heykellerinden oluşan canlandırmalar yer almakta ve masal dinleme sistemi bulunmaktadır. İkinci bölümde ise çocuk oyun alanları ile botlarla gezi yapılabilecek su kanalları oluşturulmaktadır. Masal Parkının yapılmasındaki amaç çocukların hayal dünyalarını, yaratıcılıklarını ve yeteneklerini geliştirici oyun ortamları oluşturarak onları geleceğe hazırlamak, ruhsal gelişimlerinin sağlıklı olmasına katkıda bulunmak, sorumlu ve girişimci bireylerin topluma kazandırılmasına katkıda bulunmaktır.


Adres: İshak Rafet Işıtman Cd. 27400 Sarıgüllük, Sehitkamil, GaziantepTel: +90 (342) 227 44 41

Planetarium ve Bilim Merkezi


Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi 25 Aralık 2010'da açıldı.

Turkcell, çocukların ve gençlerin bilim ve teknoloji alanlarında deneyerek öğrenebilecekleri alanların yaratılmasına destek olmak amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nin kurulmasına katkı sağladı.

Gezegenevi ve Bilim Merkezi, 5000 m2 alan üzerinde, 1500 m2’ si yeşil alan, 3500n m2’ si kapalı alan olarak yapılandırılmıştır.


Gezegenevinin kubbe çapı 10.6 metre olup, koltuk sayısı 77' dir. Gezegenevinde planetaryum projeksiyon sisteminin öncüsü Carl Zeiss firmasının ZKP4 Opto-mekanik ve Spacegate Quinto 5 dijital projeksiyon sistemleri kullanılmaktadır.


Gezegenevi projeksiyon sistemi, sınırları zorlayan çoklu ortam (multimedia) yeteneklerine ve yüksek hesap gücüne sahip bilgisayarlarla kontrol edilmektedir.


Seyircilere, bir tarih ve gözlem yeri için, gökyüzünün gerçek zamanlı görüntüsü sunulmaktadır. İlaveten, zamanda uzak geçmişe veya uzak geleceğe istenen hızda ve doğrultuda sanal uzay yolculuğuna da çıkarabilmektedir.


Ayrıca yaygın halk eğitiminde de etkin rol oynamaktadır. Her kesimden insanların yeni bilgiye mutlaka ilgisi bulunmaktadır. Bu anlamda gösteriler, Gezegenevi’ni ziyaret eden, belki de Astronomi ile hiç ilgisi olmayan kişilerin bile yaşadığımız evren konusunda ufuklarının açılmasına yardımcı olmaktadır.


Adres: Zubeyde Hanim Bulvari Uzay Parki, 27060

Telefon: (0342) 338 82 02

 

Parkantep Harikalar Diyarı


Parkantep Harikalar Diyarı 2009 yılının Mart ayında hizmete açılmıştır. Türkiye’nin ilk Tema Park-Eğlence Parkı özelliğini taşımaktadır. Toplam 120.000 m² alan üzerine kuruludur. Tema parkımız 11 ünite ile hizmete başlamıştı. Daha sonra 2010 yılı sezon sonuna doğru Family Coaster-Aile Treni adlı oyun grubumuz devreye alınmıştır. 2012 yılı sezon ortasında da Dağ Kızağı adlı oyun grubumuzda tamamlanarak toplam oyun grubu sayımız 13 ünite olmuştur. 2013 yılında ise 7.000 m² alana kurulu olan At Biniciliği hizmete açılmıştır. 2009 yılında hizmete başladığımızda restoran ve kafeterya tarzı hizmet alanı ve yeme-içme servisi yapabilecek birimler mevcut değildi. Bugün ise 4 adet Fastfood tarzı kafeterya ve 1 adet 300 kişilik tam donanımlı restoranımız vardır. Ayrıca ziyaretçilerimizin kullanımına açık bay-bayan mescid, çocuk bakım odası ve 12.000 m² açık alan araç otoparkı tesis açıldıktan sonra yapılarak hizmete alınmıştır.


İçerikler Eklenecek...

Gaziantep Çocuğunuzla Gezilecek Yerler


Gaziantep Çocuğunuzla Gezilecek Yerler

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page