top of page

Hafızanızı Geliştirecek Ev Yapımı Meyveli İçecekler

Hafızaya Zarar Veren Yiyecekler Nelerdir?

 1. Doymuş yağlar ve yağ asitleri: bunlar doğrudan beyninizin damar sağlığını etkiler. Bunu aklınızda tutmalısınız.

 2. Beyaz şeker: sinirlilik haline ve hiperaktiviteye yol açar. Bu da hafıza ve konsantrasyon yeteneğiniz için hiç de iyi değildir.

 3. Alkol: sinir sisteminizi belirgin bir şekilde harap eder. Konsantre olamazsınız ve hafıza için elzem olan sinir hücreleri arası bağlantılar azalır.

 4. Proteinler: özellikle kırmızı et ve işlem görmüş peynirlerdeki proteinler, triptofan ve serotonin oluşumunu durdurur, bu da sinir sisteminizi olumsuz yönde etkiler.

Beyin ve Hafızanız İçin Tavsiyeler

 1. Kahvaltıyı asla atlamayın. Hipoglisemi durumu konsantrasyon açısından kötüdür. Güne, beyninize yeterli enerjiyi verecek temel besinlerle başlamalısınız.Unutmayın ki beyniniz vücudunuzun sadece %2’sini kaplasa da, enerjinizin %20’sini tüketir.

 2. Hafif egzersiz yapın veya bir spor dalıyla uğraşın. 

 3. Dinlenin. Günde en az 8 saat uyuyun. Anılarınızı ve deneyimlerinizi hatırlamak için beyninizin dinlenmeye ve huzura ihtiyacı vardır.

Hafızanızı Geliştirecek Ev Yapımı Meyveli İçecekler Size üç adet mükemmel, besleyici ve enerji verici içecek tarifi vereceğiz. İçlerinden hoşunuza giden birini haftada bir veya iki kez içebilirsiniz. Daha az yorgunluk hissedeceksiniz, siz bunun hemen farkına varmasanız da, beyniniz daha iyi çalışmasını sağlayan bu besin takviyesine çok minnettar olacak.

Elma, Havuç ve Badem Bu, enerji kazanmak ve beyninizi güçlendirmek için yorgunluğa birebir doğal bir reçetedir. Elma, içerdiği liflerin yanısıra C ve E vitamini kaynağıdır ve yenileyici ve nemlendiricidir. Havuca gelince, A, B ve C vitaminlerinin yanısıra; potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi beyniniz için gerekli sayısız mineral içerir. Ayrıca kanınızı temizler ve enerji verir. Badem ve ceviz ise beyin sağlığı için elzemdir. Beyne mükemmel bir besin kaynağı sağlayan mineraller içerirler. Malzemeler

 1. 2 elma

 2. 3 havuç

 3. 3 ceviz

 4. 3 bademHazırlanışı

 5. Meyveleri yıkayın, ceviz ve bademlerin kabuklarını soyun.

 6. Elma ve yemişleri blendıra koyun. Yüksek hızda çalıştırın ki malzemeler tamamen parçalansın ve karışsın.

 7. Bir bardağa koyun ve hemen için. Tadı rakipsizdir.

Çilek ve Yulaf Yulaf, rahatlatıcı bir alkaloidden oluşmasının yanısıra, B1 vitamini içerir, bu da size enerji vermesi ve zihinsel yorgunlukla savaşması açısından harikadır. Çilek ise lezzetli olmasının yanısıra doğal bir antioksidandır ve beyninizin beslenmesi ve iyi çalışması için mükemmeldir. Malzemeler

 1. 3 çilek

 2. Yarım bardak yulaf

 3. Bir bardak kaymaksız süt

 4. 2 çorba kaşığı balHazırlanışı Çok basit: çileği, sütü ve yulafı blendıra koyun. Karışım homojen hale gelene kadar iyice karıştırın. Yulaflı sütün tatlı pembe tonunu hemen göreceksiniz. Son olarak da balı ekleyince ne kadar leziz olduğuna ve verdiği enerjiye inanamayacaksınız. İçerdiği yüksek şeker miktarı nedeniyle bu içeceğin diyabet hastaları için uygun olmadığına dikkat edin.

Hindistan Cevizi ve Muz Öğrenmeyi olumlu yönde etkiler ve hafızayı geliştirir; lif, kalsiyum, potasyum, demir, ve A, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Malzemeler

 1. 1 bardak kaymaksız süt

 2. 5 badem

 3. Yarım muz

 4. Kabuğu soyulmuş ve küçük parçalara bölünmüş 1/7 hindistan ceviziHazırlanışı

 5. Muzu soyun ve taze hindistan cevizi ile beraber blendıra koyun.

 6. Süt ve bademleri ekleyin.

 7. Blendırı yüksek hızda çalıştırın.

 8. Eğer seviyorsanız tarçın da ekleyerek bir bardakta servis edin. Hemen içerseniz tazeliğini ve zenginliğini farkedeceksiniz. Beyniniz ve hafızanız da müteşekkir olacak.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page