top of page

Moxo Dikkat Testi ankara

Moxo Dikkat Testi Nedir?

MOXO Dikkat Testi dünyada 30 un üzerinde ülkede uzmanlar tarafından uygulanmakta olan, 6 yaş ve üzeri tüm çocuk ve ergenlerde dikkat ve dikkate dair bileşenleri ölçen bilgisayar tabanlı bir testtir. MOXO Dikkat Testi 15 ila 18 dakika arasında sürmekte ve testin bitiminde sonuçlar ve raporlar otomatik olarak alınabilmektedir. MOXO Dikkat Testi sonucunda, Kişi Profili, Performans Grafiği ve Sonuç Raporu elde edilen 3 farklı rapordur.

  1. Kişi Profili, çocuğun kendi yaş ve hemcinslerine göre dikkat, hiperaktivite, dürtü sellik ve zamanlama bakımından durumunu ifade eder nitelikteki rapordur.

  2. Performans Grafiği, kişinin özelliğini ve nelerden etkilendiğini ortaya koymaktadır.

  3. Sonuç Raporu ise tüm sayısal verileri yazıya aktarılmış olarak ifade etmektedir.

Moxo Dikkat Testi Neden Yapılır?

Okul çağında çocuğu olan ebeveynler, okul çağındaki çocuklar ve gençler ve başta öğretmenlerden gelen en sık şikayetler arasında; ‘‘çocuğum sınavda çok basit hatalar yapıyor’’, ‘‘ çocuğum soruların cevabını biliyor fakat çok acele ettiği için başarısız oluyor’’, ‘‘ öğrencimin dikkati yere düşen kalem sesinden bile dağılıyor’’, ‘‘ben ders anlatırken sürekli başka şeylerle ilgileniyor’’, ‘‘dersleri çok iyi anlamama rağmen sınavlardan düşük not alıyorum’’, ‘‘zamanı doğru kullanamadığım için sınav sorularımı verilen süre içerisinde cevaplayamıyorum’’ gibi cümleleri sıklıkla duymaktayız.

Sorularda basit hatalar yapmak, dikkat dağınıklığı, zamanı doğru kullanamamak, ders esnasında ve ders çalışırken konsantrasyon güçlüğü yaşamak, çabuk sıkılmak, unutkanlık, ödevleri yetiştirememek… Çocuklar ve gençlerin çoğu bu durumlardan bir veya birkaçını zaman zaman yaşar fakat bazıları daha sık yaşarlar. MOXO Dikkat Testi ise çocuğunuzun dikkatinin nelerden etkilendiğini objektif bir şekilde görebileceğiniz ve onun akademik başarısını artıracak uygun düzenlemeler yapmanızda yol gösterici somut veriler sunmaktadır.

MOXO Dikkat Testi Kaç Yaş Uygulanır?

MOXO Dikkat Testi 6 yaş grubundan itibaren çocuklarda ve gençlerde uygulanabilmektedir.

MOXO Dikkat Testi Güvenirliliği Nedir?

MOXO Dikkat Testi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğundan şüphelenilen çocuklarda ve gençlerde somut verilere ulaşmada güvenle uygulanabilecek objektif bir testtir.

MOXO Dikkat Testi Nasıl Uygulanır?

  1. Danışana ait bilgiler (yaş, doğum tarihi ve cinsiyet) uygulayıcı tarafından sisteme girilerek kişinin test kaydı oluşturulur.

  2. Ardından sistem tarafından açıklayıcı bir dille hazırlanmış olan test uygulaması danışana aktarılır.

  3. Uygulayıcı gerek gördüğü takdirde bu anlatıma ek olarak kendisi de özet bir anlatım yapar ve bu testte danışanın testi anlaması önceliklidir.

  4. Danışanın testi anladığından emin olmak üzere asıl teste geçmeden bir deneme testi yapılır ve testin anlaşıldığı konusunda uygulayıcı ve danışanın hemfikir olduğu noktada asıl teste başlanır.

  5. Sistem deneme kısmında belli bir hatanın üzerinde hata tespit etmiş ise denemenin tekrarını isteyebilir çünkü testte önemli olan noktaların başında danışanın testi kavrayabilmiş olması gerekmektedir.

  6. MOXO Dikkat Testi görsel ve işitsel çeldiricileri içeren bir testtir. Yani danışandan günlük hayatta ders çalışırken ya da herhangi bir işle uğraşırken nasıl ona odaklanması bekleniyor ve diğer uyaranları yok sayması yani baskılaması bekleniyorsa, test uygulaması esnasında da bu şekilde bir baskılama beklenmektedir.

  7. Test esnasında testin verdiği objektif bilgiler yanında uygulayıcının uzman gözlemi de önemli bir yer tutmaktadır. Uygulayıcı bunları not alarak veya sözlü bir şekilde, test sonrasında testi talep eden kişi ya da yönlendirme yapan uzmana aktarır.

MOXO Dikkat Testi Nerede Yapılır?

MOXO Dikkat Testi, uygulayıcı eğitimi olan uzmanlar, psikologlar tarafından; başta ankara Pedagog olmak üzere ‘‘MOXO Dikkat Testi Merkezimizde Uygulanmaktadır’’ ibaresi olan kurum ve kuruluşlarca uygulanabilmektedir.

MOXO Dikkat Testi Ne İşe Yarar?

MOXO Dikkat Testi dikkat, zamanlama, dürtü sellik ve hiperaktiveye bağlı dikkat eksikliği ve davranış problemlerinin ortaya çıkarılmasında ve bu problemlere yönelik tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde ve çözüme yönelik çalışmalar yapılmasında kullanılmaktadır. Söz konusu davranış problemleri bireyde bulunduğu ortama uygun davranmama/davranamama şeklinde kendini ortaya çıkarabilir ki bu problem dürtü sellik kaynaklı bir problem olabileceği gibi çok farklı klinik sebeplere de bağlı olabilir. Ebeveynlerden sıklıkla duyduğumuz bir diğer davranış problemi de, ailede küfürlü veya argo içerikli konuşan olumsuz bir rol model olmamasına rağmen çocukta/ergende bu tarz bir problemin varlığı, arkadaş çevresinde (ya da ailede) kavga/şiddet örneği olmamasına rağmen çocuğun şiddet içerikli davranışlarda bulunmasıdır. Bu problemlerin hepsi birer davranış problemi olmakla beraber, dürtüselliğe bağlı olarak ortaya çıkabilecek ve bir uzman yardımı gerektiren, sağlıklı bir iletişim ve tedavi planlamasıyla ortadan kalkabilecek veya minimuma düşürülebilecek problemlerdir. Tüm bu problemlerin ve kaynağının belirlenmesinde MOXO Dikkat Testi, uygulayıcı ve hesap hatasından uzak objektif sonuçları ile bireyin dikkat özelliklerini anlayarak, çalışma ve günlük yaşamına ilişkin en uygun öneri ve programların oluşturulmasına yönelik değerli bilgiler üretir.

MOXO Dikkat Testi Kimlere Uygulanır?

MOXO Dikkat Testi, uygulayıcı eğitimi ve sertifikası olan uzmanlar, psikologlar tarafından; başta ankara Pedagog olmak üzere ‘‘MOXO Dikkat Testi Merkezimizde Uygulanmaktadır’’ ibaresi olan kurum ve kuruluşlarca uygulanabilmektedir.

MOXO Dikkat Testi Ne Kadar Sürede Yapılır?

MOXO Dikkat Testi danışanın yaş ve cinsiyetine göre 15 ila 18 dakika arasında tamamlanmaktadır.

ankara Pedagog Ofisimizde MOXO Dikkat Testi Uygulanmaktadır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page