top of page

Mutlu Hissetmek İçin 10 Yol

Dr. Barton Goldsmith’in bu 10 maddelik listesi, seneler süren araştırmalara dayanıyor. Ben de bunları sizin için özetledim.

  1. Sizi güldüren insanlarla beraber olun. Araştırmalar gösteriyor ki en mutlu olduğumuz zaman, içtenlikle mutlu olan insanlarla beraber olduğumuzda oluyor. Neşeli insanlarla takılın ve mutlulukları size bulaşsın!

  2. Değerlerinize tutunun.

Hayatta doğru olduğuna inandığınız, geleneksel, dinsel, düşünsel ve felsefi değerlere tutunun ve onları onurlandırın. Unutmayın, prensipleri ve hayatta tutunduğu değerleri olmayan bir insan köksüz bir ağaç gibidir.

  1. İyinin farkına varın.

Hayatınızı bir gözden geçirin ve neler işe yarıyor onlara bakın. İşe yaramayanları hayatınızdan çıkaramıyorsanız, iyiyi çoğaltmaya bakın. Küçük boyutta iyi şeyler oluyorsa bile, bunların farkına varıp takdir edin.

  1. En iyinin hayalini kurun.

En iyinin hayali derken, en çok istediğiniz arabanın hayalini değil, ama kendinizle ilgili en iyi senaryonuzudüşünün: kendi yürüttüğünüz bir iş, düzenli bir aile hayatı, daha girişken olduğunuz bir sosyal hayat, yeni projeler… Birçok insan bunların hayalini kurmaktan çekinir, çünkü başarısız olmaktan korkar. Ancak hayal etmek başarmanın büyük bir paydasıdır. Hayalden sonra inanç gelir. İnançtan sonra hedef odaklı hareket.

  1. Sevdiğiniz şeyleri yapın.

Bir mezuniyet konuşmasında Mary Schmich, “Her gün yapmaktan çekindiğiniz veya korktuğunuz birşeyi deneyin” der. Bu tabii ki de her gün skydiving veya bungee jumping gibi aktiviteler deneyin demek değil. Ama günlük hayatımızda farketmesek de korktuğumuz basit şeyler var. Bir toplantıda söz almak, bir insanı yanlış bulduğumuz halde karşı çıkmamak, bir otorite figürüne hayır diyebilmek… Bunlar belki de yapsanız sizin güveninizi yerine getirecek, sizi mutlu edecek şeyler. Bunlardan birini arada deneyin.

  1. Bir amaç edinin.

İnsanlığa katkıda bulunduğuna inanan kişiler her zaman daha mutludurlar. Herkes kendilerinden büyük bir şeyin parçası olmak isterler, çünkü bu his tatmin edicidir.

  1. Kalbini dinle.

Bugün birçok reklamda tekrar tekrar söylenen bu söz, daha çok reklamcıların ürünlerini satmak için kullandığı bir klişe. Ama TV’nin boş sesine kulak asmayıp kendi kalbinizi dinlerseniz neler istediğinizi daha kolay belirleyeceksiniz. Madde 4’teki hayalleri kurabilmek için önce kalbinizi dinlemelisiniz.

  1. Kendi istekleriniz için kendinizi sıkın, başkalarını değil.

Birçoğumuz kendi mutluluğumuzun başkalarının elinde olduğunu düşünebiliriz… Anne, baba, eş, çocuk, patron, arkadaşlar… Ancak, her ne kadar hayatımızı bu kişiler yönlendirse ve etkilese de, mutluluğumuzun anahtarı kendi elimizde, hatta aklımızda. Mahatma Gandhi’nin dediği gibi, “Hayatta görmek istediğiniz değişimi kendiniz yapın.’’

  1. Yeniliklere açık olun.

Değerlerinize tutunun ama yenilikleri göz ardı etmeyin. Değişim hayatın önlenemez bir faktörü. Belki de hayatınızda süregelen terslik ve yanlışlıklar sizin katı bir tutumunuzdan kaynaklanıyor. Bir arkadaş veya bir aile bireyi kişiliğinizle ilgili bir yorum yaptığında defansif davranmayın. Söylediklerine katılmasanız da sizinle konuştuktan sonra kendi köşenize çekilip söylediği şeyler doğrultusunda hayatınızı gözden geçirin. Belki birçok insanın söylemeye çekindiği şeyi söyleyerek, size büyük bir iyilik yapıyordur.

  1. Basit zevkleriniz olsun.

Bir yürüyüş, çıplak ayakla çimde yürüme, komik ama belki de aptalca şakalar, sıcak günler, yıldızlı geceler, yanan bir ateş… Bunlar hayatın bedava diyebileceğimiz zevkleri, ama en vazgeçilmezleri. Bunları bilin, ve değer verin.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page