top of page

Sinirlilik, Anksiyete ve Depresyondan Kurtulun

Ruh Sağlığınızı İyileştirin Depresyon ve anksiyete genellikle zihinsel hastalıklar olarak sınıflandırılmalarına rağmen, onları beyin sağlık sorunları olarak ele almak daha doğrudur. Çünkü duygusal ve ilişki sorunlarının yanı sıra fiziksel yapı ve serebral mekanizmalarla da doğrudan ilişkilidirler. Bu bakış açısı, vücudunuzun diğer organları gibi yaşam tarzınız tarafından etkilenen beyninize iyi bakma gereksiniminin altına çizer. Bunun sonucunda ne yediğiniz, nasıl hareket ettiğiniz ve uykunuzun kalitesi beyninizin işlevini etkiler. Ayrıca, stres ve diğer duygularla nasıl başa çıktığınız, ilişkilerinizin kalitesi ve içinizde hayata dair taşıdığınız amaç da ruhsal sağlığınızda bir rol oynarlar.

Anksiyete ve Depresyonun BelirtileriAnksiyete ve depresyon hayatınızı normal bir şekilde yaşamanıza engel olur, davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirir ve genel olarak ilişkilerinizi (iş, aile, ev, vs.) etkiler. Bunlar kendilerini fiziksel (karın ağrısı, bıçaklama ağrıları, taşikardi, nefes almada zorluk, mide bulantısı, kas titremesi, terleme, yorgunluk, vs.) veya zihinsel (sinirlilik, sıkıntı, korku, kaçma veya kaçınma, güvensizlik, konsantrasyon eksikliği, vs.) kaynaklı bir nedene sahip olabilen belirtiler şeklinde gösterebilirler. Genel olarak bu bozukluklar aşırı ve tekrarlanan endişelerin yanı sıra insanın kendisini kişisel veya profesyonel hayatındaki değişikliklere adapte etmede sıkıntı yaşamasından da kaynaklanır.

Sinirlilik, Anksiyete ve Depresyonu Ortadan Kaldırmak için 10 Eylem Aşağıdaki önerilerimizi göz önünde bulundurarak beyninize daha iyi bakmaya başlayın.

  1. Yavaşça nefes alın. Yavaş nefes alıp vermek vücudunuzun dinlenmesine yardımcı olur.

  2. Hareket edin.

  3. Doğada vakit geçirin.

  4. Düzenli ve sağlık açısından onarıcı uyku çekin.

  5. Aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirin.

  6. Kusurları kabullenin.

  7. Gerçek/işlevsel gıdalar tüketin ve bolca su için.

  8. Düzenli olarak meditasyon yapın (oturarak veya hareket ederek) veya öz farkındalık kazandırıcı egzersizler gerçekleştirin.

  9. Bağışlayıcı olun.

  10. Minnettar olun.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page