top of page

Ailece Yemek Yemek Neden Önemlidir?

Aileyle beraber yenilen yemeklerin gerçekten doyurucu olmaları dışında birçok faydası vardır. Bu faydaları okuduktan sonra siz de bu konuya daha çok özen göstermek isteyebilirsiniz.

  1. Aile yemekleri konuşabilmek için çok iyi ortamlardır. Sadece birlikte aynı masa etrafında oturup gününüzü anlatmak bile aile bağlarınızı güçlendirmeye yeter.

  2. Yemeği hazırlarken de birlikte çalışırsanız aranızdaki işbölümünü ayarlarken bile çok eğlenebilirsiniz. Çoğu zaman en keyifli sohbetler mutfakta beraber çalışırken ortaya çıkar. Eğer beraber yemek hazırlamaya karar verdiyseniz mutlaka her üyeye bir görev verdiğinizden emin olmalısınız.

  3. Her gün aynı saatte yemek hazırlamak ve yemek ailenizin bir rutin oluşturmasına yardım eder. Aynı zamanda saati belli yemekler ailenin her bireyinin yeme düzenini olumlu etkiler.

  4. Yemek yerken herkese gününün nasıl geçtiğini sorarak çocuklarınıza paylaşmanın ne denli önemli olduğunu ve onları gerçekten dinlediğinizi gösterir. Aynı zamanda yemek masasında konuşulan konular hakkında onların da görüşlerini almaya özen göstermelisiniz.

  5. Yemek yerken gündem hakkında konuşup her bireyin fikrini almak gerekir. Bu şekilde herkesin düşüncesini öğrenir ve birbirinizi daha iyi tanırsınız. Çünkü aynı evin içinde yaşasalar da bazen aile bireyleri birbirlerini gerçekten tanımayabilirler.

  6. Aile yemekleri kesinlikle çocukların beslenme alışkınlıklarına olumlu etkilerde bulunur. Çocuk hem belli başlı kuralları model aldığı büyüklerinden görür hem de abur cubur yeme alışkanlığı geliştirmek yerine daha düzenli bir diyete adapte olur.

  7. Beraber yemek yiyen ailelerin çocukları okulda daha başarılıdır. Bunun bir nedeni yedikleri yemeklerin daha besleyici olması, diğer bir nedeni de çocuklarının okul hayatları hakkında bilgi edinen velilerin olası problemleri önceden fark edip müdahale edebilme şansı olmasıdır.

  8. Ayrıca beraber yemek yemek çocukların alkol sigara gibi maddeleri kullanımını ciddi derecede düşürür. Genelde anne babalarının ilgilerini çekmek adına böyle davranışlarda bulunduklarından beraber yenen yemekler ebeveynlerinin onlarla ilgili olduğunu kanıtlar ve bu davranışlara ihtiyaç duymazlar.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page